اتاق مدیریت و اصول طراحی داخلی آن

اتاق مدیریت و اصول طراحی داخلی آن

اتاق مدیریت و اصول طراحی داخلی آن

در بازارها و مغازه های خوش و آب رنگ قدیمی، زمانی که به دنبال صاحب مغازه میگشتی او را نهایتا در انتهای مغازه پشت دخل پیدا میکردی و مشغول حسابرسی و ارتباط میشدی، اما از زمانی که دفاتر و اداره ها بوجود آمدند ناخواسته قسمت مدیریت بایستی از سایر قسمت ها و بخش ها جدا شود و یک مکان اختصاصی داشته باشد. بسیاری از مدیران در این مساله سردرگم می مانند که اتاق خودشان را چگونه طراحی کنند و آیا به سبک قدیم وجود یک میز و یک یا دو صندلی در مقابل آن کافی است یا خیر!!! اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که با این دسته سوال ها در ذهن خود روبه رویید، در این مطلب که درباره اصول طراحی داخلی اتاق مدیریت است؛ همراه ما باشید.

الزام وجود اتاق مدیریت

برای خیلی از افراد سوال است که آیا اصلا اتاقی در دم و دستگاه خود برای مدیریت در نظر بگیرند یا خیر، بعضی از افراد هم علاقه ی بسیار زیادی دارند که در هر صورت یک اتاق برای مدیریت قائل شوند، در مقابل هر دوی این سوال و علاقه باید گفت که بستگی به نوع و سبک کسب و کار دارد؛ اگر نحوه ی کار شما به گونه ای است که با چندین کارمند و انواع مختلف ارباب رجوع سروکار دارید حتما اتاق مدیریت را جدا در نظر بگیرید اما اگر کار شما محدود به خودتان یا نهایتا یکی یا و نفر دیگر است نیازی به اتاق مدیریت ندارید. البته این تنها یک پیشنهاد است. همینطور شما باید فضای شرکت، اداره یا دفتر خود را بتوانید به گونه ای طراحی کنید که یک اتاق مدیریت را در خود جای دهد.

 

اتاق مدیریت و اصول طراحی
طراحی اتاق مدیریت

از کدام اتاق به عنوان اتاق مدیریت استفاده کنیم؟؟؟

اتاقی که دسترسی به آن برای کارمندان یا مراجعه کنندگان آسان باشد.

ترجیحا بزرگترین اتاق باشد.

اتاقی که از نور طبیعی کافی برخوردار باشد.

اگر درب اتاق مدیریت اولین چیزی باشد که در نگاه اول به نظر مراجعه کنندگان می‌رسد، بهتر خواهد بود.

طراحی داخلی اتاق مدیریت

از آنجایی که در محیط های اداری معمولا با سه دسته از افراد سروکار داریم اتاق مدیریت بعد از توجه به نوع و سبک شغل، باید از منظر نگاه این سه دسته طراحی شود؛ این افراد مراجعه کنندگان، کارمندان، و شخص مدیر هستند.

نکته:این موضوع را مدنظر قرار دهید که مطالب ذیل برای ادارات و شرکت های خصوصی نوشته شده که امکان دخیل نمودن سلیقه شخصی و ایجاد دفتر کار دلخواه خود را دارا هستند.

طراحی داخلی اتاق مدیریت از نگاه مراجعه کننده

این افراد، آن دسته ای هستند که کمترین زمان را بنا بر احتیاج ممکن است در اتاق مدیریت سپری کنند، اما در هر صورت چه یک فرد معمولی از سطح پایین جامعه به اتاق مدیریت مراجعه کند؛ چه یک فرد از سطح بالای جامعه، چیزی که باید در طراحی اتاق مدیریت به آن دقت شود این است که فرد در ابتدای ورود حس مدیر و بالا بودن شخص صاحب اتاق را درک کند، پس از عبور از سایر اتاق ها تفاوت اتاق مدیریت را با سایر اتاق ها متوجه شود، و در کنار احساس راحتی بفهمد که بالاترین شخص مجموعه که دارای دیسیپلین خاصی است برخورد دارد.

اتاق مدیریت و اصول طراحی

طراحی اتاق مدیریت از نگاه کارمندان

این افراد بیشتر از دسته ی قبل با اتاق مدیریت سروکار دارند و حتما برای پیگیری وظایف محوله و امور، چندین بار مراجعه در روز را به اتاق مدیریت خواهند داشت، اما آنچه در طراحی اتاق مدیریت از دید این افراد مهم است این است که با حضور در اتاق انگیزه و انرژی دریافت کنند، احساس راحتی کنند و از طرفی نیز متوجه قدرت و صلابت مدیر نیز بشوند.

در صورت وجود فضای کافی در اتاق مدیریت و استفاده از میز کنفرانس و سایر اشیاء چیدمان آنها باید به گونه ای باشد که باعث پرت شدن حواس کارمندان نشود و تمرکز بر روی نقطه ی اصلی جلسات ینی مدیر حفظ شود.

وجود ویدئو کنفرانس سیستم های افزایش و کاهش نور و دیوار های عایق صدا هم به هر چه بهتر شدن طراحی اتاق کمک می‌کنند.

در مورد مبل های اتاق مدیریت باید بگوییم این مبل ها هم باید به گونه ای انتخاب شوند که کارمندان یا میهمانان افتخاری احساس راحتی کنند، هم چنین ایجاد وسایل پذیرایی یا یک مکان مخفی یا جداگانه برای پذیرایی از میهمانان افتخاری پیشنهاد ما به شماست.

طراحی اتاق مدیریت و اصول طراحی از دید مدیر

یک مدیر با توجه به نوع فضایی که در اختیار دارد با اعمال سلایق شخصی م علاقه مندی ها اتاق مدیریت خود را طراحی کند؛ اگر اتاق شما کوچک است بهتر است همه وسایل و ادوات، میز مدیر، صندلی، مبل، کمد ها و فایل ها در یک سمت اتاق قرار گیرند تا اتاق بزرگ تر جلوه کند.

هم چنین میتوانید از رنگ های روشن اما آن رنگ هایی که از نظر روان شناسی حس قدرت را القا می‌کنند در پوشش رنگ دیوارها استفاده کنید، البته اگر رنگ دیوارهای اتاق مدیریت در تضاد با رنگ سایر اتاق ها باشد و این تفاوت ایجاد شود خیلی بهتر است. رنگ وسایل را طوری انتخاب کنید که در تکامل رنگ دیوار ها باشد اما باز هم القاکننده ی لوکس بودن طراحی باشد، مثلا استفاده از رنگ چوب های تیره یا مبلمان های چرم بسیار برای اتاق مدیریت مناسب است.

اما اگر فضای اتاق مدیریت شما بزرگ است قضیه فرق می‌کند، باید وسایل را در همه جای اتاق طوری بچینید که اتاق از حالت بی حسی در بیاید.

میتوانید از میزهای طویل، صندلی چرمی بزرگ مدیریت، یک ست مبلمان پذیرایی اداری، گلدان های متناسب و وسایل دکوراتیو متناسب با شغلتان استفاده کنید،می‌توانید از کمدهای دیواری مخفی استفاده کنید تا نظم بیشتری در دفترتان حاکم شود. در حالت بزرگ بودن اتاق مدیریت است که می‌توانید از آن قسمت مخفی، برای پذیرایی از میهمانان افتخاری با استفاده از یک ست مبلمان راحتی و وسایل پذیرایی، بهره ببرید.

در همه ی انتخاب هایتان تکامل رنگ ها با یکدیگر را حتما در نظر داشته باشید و همینطور اینکه وسایل دکوراتیو که استفاده می‌کنید هر چه به فضای کاری شما نزدیک تر باشد، مناسب تر است. درباره قرارگیری میز مدیریت در اکثر دفاتر، میز مدیریت را طوری قرار می‌دهند که پشت به نور و روبروی درب اتاق باشد تا با ورود هر مراجعه کننده ای حس قدرت به او منتقل شود.

در استفاده از رنگ ها، تجربه ثابت کرده است که استفاده از وسایل رنگ چوب و رنگ های تیره و ابزار چوبی بیشترین انتقال حس قدرت و تأثیرگذاری را داشته اند.

استفاده از تابلوهای شیک و دکوراتیو خاص  و یا یک فرش کوچک که در مسیر رفت و آمد نباشد، هم می‌تواند حس در اتاق مدیریت قرار گرفتن، را به افراد بدهد.

امیدواریم راهنمایی های لازم در جهت طراحی اتاق مدیریت را برای شما گرد آورده باشیم.

Instagram

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.