پارتیشن بندی و انواع کاربرد آن در طراحی دکوراسیون

پارتیشن بندی و انواع کاربرد آن در طراحی دکوراسیون

پارتیشن بندی و انواع کاربرد آن در طراحی دکوراسیون

قدیم تر ها اگر شخصی تصمیم تغییر معماری و فضای مورد استفاده خود را داشت می‌بایست کل ساخت را بر هم میزد و طرحی نو در نظر می‌گرفت، مثلا اگر میخاست یک سالن را به چند قسمت تقسیم کند باید دردسرهای بسیاری برای این تقیسم بندی به جان میخرید که هزینه های گزافی نیز به همراه داشت، اگر فضا، یک فضای اداری یا تجاری بود که معماری داخلی آن نیاز به تغییر های مداوم داست که دیگر دردسر بیشتر بود، اما امروزه پارتیشن بندی این تغییر معماری داخلی و جداسازی فضاها را به راحتی و با سختی و هزینه ای بسیار کمتر برای همه فراهم می آورد و البته که تنوع و زیبایی را هم مورد اهمیت قرار می‌دهد. با پارتیشن بندی شما می‌توانید حتی از فضای یک سالن کوچک نیز بیشترین بهره را ببرید، پس برای کسب اطلاعات کافی درمورد جادوی پارتیشن بندی کلمه به کلمه ی این مطلب را مورد توجه قرار دهید!!!

پارتیشن بندی چیست؟؟

هدف اولیه و ابتدایی پارتیشن جداسازی و تقسیم بندی فضای در دسترس و به نوعی ایجاد فضای کاذب است که مکان های مجزا به وجود می آورد، اما نمی‌توان ار استفاده های آن در تزئینات و دکوراسیون هم چشم پوشی کرد.

پارتیشن بندی

در چه مکان هایی می‌توان از پارتیشن بندی بهره برد؟؟؟

با توجه به تعریف بالا پارتیشن طیف گسترده ای از موارد استفاده را داراست، می‌توان در محیط های اداری و صنعتی برای مجزا کردن محیط های کار کارمندان یا جداسازی بخش های مختلف، از آن استفاده کرد یا در منزل و مغازه برای زیبایی و ایجاد یک دکوراسیون متنوع!!

مثلا در منزل خود میتوانید از انواع پارتیشن برای مجزا کردن فضای نشیمن، جداسازی محل تماشای تلوزیون، و یا اختصاص دادن بخشی از سالن برای مراقبت از گل های خود و یا حتی در سرویس بهداشتی بهره ببرید. برخی از افراد از پارتیشن ها برای جداسازی فضای ورودی منزل از سایر فضاها استفاده می‌کنند. اگر قصد ایجاد یک مستر روم در منزل خود را دارید، استفاده از پارتیشن ، با یک طرح متناسب با دکوراسیون اتاقتان، می‌تواند جذابیت اتاق شما را صدچندان کند؛ چه از پارتیشن بندی در ورودی اتاق استفاده کنید، چه در جداسازی محل مطالعه تان یا اتاق لباستان!

در سالن های زیبایی برای جداسازی بخش های مختلف زیباسازی یا در لابی هتل ها از پارتیشن با تنوع طرح ها و انواع مختلف آن می‌توانند استفاده کنند.

در یک دفتر کاری یا اتاق مدیریت می‌توان از پارتیشن بندی برای جداسازی مکان جلسات یا مذاکرات استفاده کرد یا یک حریم خصوصی با استفاده از پارتیشن برای شخص مدیر ایجاد کرد.

در مغازه ها و مکان های تجاری با استفاده از پارتیشن بندی می‌توان بخش های متنوع و یا حتی اتاق پرو ایجاد کرد.

پس همانطور که می‌بینید هیچ محدودیتی در استفاده از پارتیشن بندی وجو ندارد و با توجه به فضای مورد استفاده شما که مسکونی،اداری، صنعتی یا تجاری باشد میتوانید بهترین استفاده را از پارتیشن بندی داشته باشید.

انواع پارتیشن بندی

در بخش قبلی درباره استفاده از انواع پارتیشن بندی برای شما سخن به میان آمد، اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که دسته بندی انواع پارتیشن بندی چگونه است؟؟

پارتیشن بندی به دو دسته کلی تقسیم می‌شود:

  • تقسیم پارتیشن بندی از نظر متریال مورد استفاده
  • تقسیم پارتیشن از نظر قابلیت تغییر مکان

که هر کدام از این دسته بندی ها خود شامل انواع متنوع و یا ترکیب هر یک می‌تواند باشد.

پارتیشن بندی از نظر متریال

در تولید پارتیشن ها از طیف گسترده ای از مواد استفاده می‌شود. که استفاده از هر متریال ویژگی، نما، طرح و فرم منحصربفردی دارد.

بیشترین موادی که از آنها در تولید پارتیشن استفاده می‌شود می‌توان به کنف، ام دی اف، ششیشه با فریم استیل، چوب، پی وی سی،پارچه های خاص و… اشاره کرد.

از میان مواد بالا استفاده از کنف، شیشه های مات و براق و پی وی سی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و نظر افراد را جلب کرده اند.

برای پارتیشن بندی علاوه بر تنوع در متریال، امروزه ویژگی های دیگری هم چون ضد آب بودن و قابلیت شستشو، ضد احتراق بودن، عایق صدا، دوجداره بودن نوع شیشه ای، آگوستیک بودن را در نظر می‌گیرند، تا پارتیشن بندی علاوه بر تفکیک فضا، امنیت محیط و افرادی که در محیط هستند را افزایش دهد و یک امتیاز مثبت به سایر کاربردهایش اضافه کند.

نکته:پارتیشن آگوستیک نوعی از پارتیشن از نظر متریال، است که مانع عبور صداها و نویزهای مزاحم می‌شود و در محیط های اداری و صنعتی بیشترین کاربرد را دارد و یک محیط آرام و به دور از هیاهو را ایجاد می‌کند.

امتیاز بعدی پارتیشن این است که می‌تواند طرح ها، رنگ ها و شکل های متنوعی داشته باشد؛ و به این صورت زیبایی خاصی به فضا ببخشد. برای طرح های پارتیشن، می‌توانید یک طرح دلخواه پیشنهاد دهید و یا اینکه از اشکال هندسی، طرح های انتزاعی، فرم های سه بعدی و برجسته و یانقاشی روی شیشه استفاده کنید.

پارتیشن بندی

پارتیشن از نظر قابلیت تغییر مکان

در این دسته بندی پارتیشن ها به دو دسته ی *متحرک و *ثابت تقسیم می‌شوند.

خب همانطور که از نام آنها پیداست پارتیشن متحرک را به آسانی می‌توان جابه جا کرد و در موقعیت جدیدی قرار داد، به همین دلیل انعطاف پذیری بیشتری در فضاسازی را به همراه خواهد داشت، این نمونه از پارتیشن برای آنکه قابل‌حمل باشد سبک تر از پارتیشن نوع ثابت است. بنا به کاربرد، این نوع از پارتیشن به صورت یک تکه، کشویی، کرکره ای و یا تاشو ارائه می‌شوند.

پارتیشن بندی ثابت، قابلیت جابجایی ندارند، سنگین ترند و برای تقسیم بندی وجداسازی ثابت فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما انتخاب طرح و متریال در آنها دلخواه و باب سلیقه ی مخاطب است.

چگونه پارتیشن مورد انتظار خود را انتخاب کنم؟؟؟

دسته بندی انواع پارتیشن برای شما گفته شد، خب اگر نیاز به این دارید که یک فضای ثابت ایجاد کنید از پارتیشن بندی ثابت استفاده کنید در غیر اینصورت پیشنهاد ما به شما پارتیشن های متحرک است تا بتوانید هر بار فضاهای جدید ایجاد کنید. اما از قاب نوع مواد، باید ویژگی های مورد انتظارتان همچون قابلیت شستشو، آکوستیک بودن، میزان محرمیت و شفاف بودن پارتیشن، میزان نور مورد عبور و همه ی فاکتور های با اهمیتتان را مدنظر قرار دهید و سپس به انتخاب دست بزنید.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد استفاده از پارتیشن بندی  علاوه بر تفکیک فضا نقش به سزایی در زیباسازی محیط و ایجاد آرامش دارد، و چون انواع و طرح های متنوعی را داراست، دست شما در انتخاب باز خواهد بود، حال که با انواع پارتیشن و مواد مورد استفاده در تولید آن هم آشنا شدید به راحتی میتوانید یک انتخاب مناسب فضای خود داشته باشید و از مجزا کردن فضای خود لذت ببرید.

Instagram

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.